X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جستجو
دسته‌ها
بایگانی
جدیدترین یادداشت‌ها
 • آریا کالدورن بوت ( فن فیکشن )
  فن فیکشن آریا کالدورن بوت نویسنده: پگاه صبح یکی از اولین روزهای پاییزی بود و هوا هنوز ملایم بود. خانه ی جدید کالدورن...
 • سوار سیاه ( فانتزی ایرانی )
  سوار سیاه ( ناقص ) نویسنده: عباد داستان ایرانی و جادویی و البته بسیار زیبای سوار سیاه که متاسفانه ناقص هم باقی مانده ....
 • انتقام کثیف ( فن فیکشن )
  فن فیکشن انتقام کثیف ( ناقص ) نویسنده: رسول فن فیکشن فوق العاده زیبا و پر هیجان انتقام کثیف. فن فیکشنی متفاوت با ایده...
 • افسانه مرگ پیما ( دیوید گمل )
  نویسنده: دیوید گمل ترجمه و انتشار: وبلاگ داستان ماه همچون تیغه یک داس بر فراز دروس دلنوچ آویزان و سکوت سنگینی بر همه جا...
 • اسرار معدن ذغال سنگ ( ژول ورن )
  نویسنده: ژول ورن اگر آقای جیمز استار مایل باشند که فردا در معدن زغال سنگ آبرفویل ، گودال دوشارت ، چاه یارو ، حضور به...
 • فرزند روم ( میکا والتاری )
  نویسنده: میکا والتاری معرفی کوتاه:کتاب حاضر، شامل رمانی از کشور فنلاند است. نویسنده در این داستان با نگاهی به روم...
 • هجوم دریا ( ژول ورن )
  نویسنده:ژول ورن کتاب هجوم دریا در ایران با نام سفر به صحرای اسرارآمیز هم ترجمه و چاپ شده است. حجار جوانی شجاع و...
 • غول غرق شده ( ج ج بالارد )
  نویسنده: جی جی بالارد صبح روز پس از طوفان، بدن غولی غرق شده در ساحل پنج مایلی شمال غربی شهر به گل نشست. اولین اخبار به...
 • فانوس دریایی ( ژول ورن )
  نویسنده: ژول ورن چه شب وحشتناکی واسکوئز بیچاره گذراند! چه مخمصه و مصیبتی بر سر او آمد! همکاران بیچاره‌ی او به قتل...
 • تونل زیردریایی ( ژول ورن )
  نویسنده: ژول ورن پایتخت کارولین یکی از چهل و چهار ایالت متحده آمریکا در آن زمان یکی از مهم ترین شهرهای رالیف به شما می...
 • پست ثابت
  دوستانی که لطف میکنین سر میزنین لطفا یک نظر هم بذارین و بدون نظر از وبلاگ خارج نشین تا خستگی و سختی زمانی که صرف آپلود...
 • سرژ لادکو ( ژول ورن )
  نویسنده: ژول ورن رمان ناخدای دانوب اثر ژول ورن که در ایران با نام سرژ لادکو ترجمه و چاپ شده است. کتاب ناخدای دانوب یکی...
 • دنیای آینده ( ژول ورن )
  نویسنده: ژول ورن رمان پاریس در قرن بیستم که در ایران با نام دنیای آینده ترجمه شده یکی از آثار ژول ورن است. «دنیای...
 • میراث ( ژول ورن )
  نویسنده: ژول ورن میدان توپخانه استانبول در قرن نوزدهم، از جمله میدانهایی به شمار می رفت که همیشه در جنب و جوش بود و...
 • مرد نیمه خودآگاه ( جی جی بالارد )
  نویسنده: جی جی بالارد دکلای تبلیغای تبلیغاتی، دکتر! دکلای تبلیغاتی رو دیدی؟ دکتر فرانکلین، چهره در هم کشید و از مزاحمتی...
آمار
تعداد بازدیدکنندگان :
16317204

الکساندر دوما

چهارشنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1393
الکساندر دوما

الکساندر دوما (متولد 24 ژوئیه 1802 /مرگ 5 دسامبر 1870) رمان نویس و نمایشنامه نویس فرانسوی که به او لقب سلطان پاریس داده بودند . دوما به خاطر رمان های ماجراجویانه ی فراوانش یکی از مشهورترین نویسندگان فرانسه به شمار می رود.

بسیاری از رمان های او از قبیل ویکنت دوبراژلون ، بیست سال بعد ، سه تفنگدار ، کنت مونت کریستو رمان هایی دنباله دار و سریالی هستند . او علاوه بر رمان نویسی، نمایشنامه نویس ، مقاله نویس و خبرنگار پرتوانی بود .  

دوران کودکی :

الکساندر دوما در روستایی به نام ویلر کوتره در نزدیکی شهر پاریس به دنیا آمد. پدر او ، توماس الکساندر داوی دولا پاتریه و مادرش ماری لویی الیزابت لاپوره نام داشتند . 

پدر الکساندر که در ارتش ناپلئون بود مورد غضب ارتش قرار گرفت و همین امر او را به سمت فقر سوق داد . زمانی که الکساندر به دنیا آمد ،خانواده ی او ثروت و موقعیت خود را از دست داده بودند و مادر او که با مرگ ژنرال دوما در 1806 (در چهار سالگی الکساندر ) ،بیوه شده بود جهت ایجاد موقعیت تحصیلی مناسب برای فرزندش به سختی تلاش می کرد . هر چند ماری لویی در تامین هزینه های تحصیلی برای فرزندش ناتوان بود ، اما این مسئله در شوق و علاقه ی الکساندر به مطالعه تاثیری نداشت و او هر کتابی را که به دست می آورد می خواند .

همزمان با رشد الکساندر کوچک ، داستان هایی که ماری لویی از شجاعت و رشادت پدرش در زمان اوج اقتدار ارتش ناپلئون برای او تعریف می کرد ، به وی دید روشن و واضحی از ماجراجویی و قهرمان پروری می بخشید .

هرچند که سایه ی فقر بر خانواده ی الکساندر سنگینی می کرد ، اما هنوز شهرت پدر و ارتباطات اشرافی سابق برای آنها باقی مانده بود و همین عوامل باعث شد که پس از استقرار رژیم سلطنتی ، الکساندر بیست ساله در 1822 به پاریس برود و با کمک اقوام پدری ، به سمت منشی مخصوص دوک دو اورلئان در آید .

نویسندگی:

همزمان با کار در پاریس ، دوما به نوشتن مقاله برای مجلات و نمایش نامه برای تئاتر می پرداخت . در 1829 ،نمایش نامه ی هنری سوم و دربارش ارائه شد و با استقبال خوبی روبرو گشت . سال بعد نمایش نامه ی کریستن او ،شهرت بیشتر و به موازات آن موقعیت مالی خوبی برایش به ارمغان آورد و او را قادر ساخت که تمام وقت به نویسندگی بپردازد.

در 1830 ، وی در انقلابی سهیم گردید که منجر به براندازی حکومت شارل و تفویض قدرت به کارفرمای او (دوک دو اورلئان )شد. تا نیمه های دهه ی 1830 زندگی در فرانسه به علت شورش های پراکنده مختل بود .

هم زمان با بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی موقعیت برای بروز استعداد های الکساندر دوما فراهم شد . پس از نوشتن چند نمایش نامه ی موفق دیگر ، او به نوشتن رمان تغییر جهت داد. به این ترتیب که با افزایش علاقه مندی روزنامه ها به رمان های دنباله دار در سال 1838 دوما با بازنویسی یکی از نمایش نامه هایش اولین رمان سریالی خود با نام کاپیتان پاول را ارائه کرد و این شروعی بود برای تبدیل ذهن الکساندر دوما به یک استودیوی داستان پردازی که صدها داستان و شخصیت در آن ساخته و پرداخته شد .

در سالهای 1839 تا 1841 دوما به همراه تنی چند از دوستانش رمان celebrated cirmes (جنایات مجلل) را ساخته و پرداخته کرد . این رمان 8 قسمتی به شرح جنایات مشهور اروپا می پردازد.

در اول فوریه ی 1840 دوما با هنرپیشه ای به نام Ida Ferrie ازدواج کرد. اما علی رغم این ازدواج او دارای فرزندی از همسر دوم خود (ماری کاترین لابای) است که همان الکساندر دومای پسر است . این فرزند دوما راه پدر را ادامه داد . وی یکی از نویسندگان شهیر فرانسه است.

نویسندگی برای دوما در آمد زیادی به همراه داشت ، اما نوع زندگی اشرافی و ولخرجی و دست و دلبازی نهایتا باعث ورشکستگی او گردید .زمانی که سلطنت لویی فلیپ با شورشی به پایان رسید ، دوما از جانب حاکم منتخب مورد توجه قرار نگرفت .وی در سال 1851 برای رهایی از دست طلبکارانش به روسیه گریخت و دو سال از زندگی ش را در آن جا سپری کرد .

پس از آن دوما با تاسیس روزنامه ای به نام ایندیپندت وارد جریانات سیاسی ایتالیا شد و سرانجام در سال 1864 به پاریس 

بازگشت .

پایان زندگی :

الکساندر دوما دارای نژادی آفریقایی -فرانسوی بود و علی رغم ارتباطات اشرافی موفقی که داشت ، تاثیر این ترکیب نژادی گاهی در آثار و گفتار او دیده می شود . او یک بار به شخصی که به پیشینه ی نژادی او توهین کرده بود گفت «پدر من یک دورگه ی اروپایی است ،پدربزرگ من یک سیاه پوست است و پدر پدربزرگ من یک میمون ! می بینی مرد ، شروع خاندان من همچون پایان خاندان توست !»

فرانسه نویسندگان برجسته ی زیادی به خود دیده اما گستره ی خوانندگان هیچ یک از آنها به الکساندر دوما نمی رسد . او از پیش گامان مکتب رمانتی سیسم بود و گاهی رگه هایی از رئالیسم نیز در نوشته هایش یافت می شود . وی بیش از سیصد عنوان کتاب دارد که حاکی ار پرکاری این نویسنده بزرگ است . کتاب های او تقریبا به تمام زبان های زنده ی دنیا ترجمه شده و تاکنون بیش از 200 فیلم براساس کتاب هایش ساخته اند . هم اینک محل زندگی او در کاخ مونت کریستو در حومه ی پاریس پذیرای مسافران و علاقه مندان به اوست . همچنین در سال 1970 یکی از ایستگاه های متروی پاریس برای بزرگ داشت او به نام ایستگاه الکساندر دوما نام گذاری شد و در سال 2002 میلادی دولت فرانسه به مناسبت دویستمین سالگرد تولد الکساندر دوما بقایای جسد او را در پانتئون پاریس ، محل دفن مفاخر ملی فرانسه جای داد . 

دوما در پنجم دسامبر سال 1870 در 68 سالگی رخ در نقاب خاک کشید و به ابدیت پیوست .

آثار :

نمایش نامه :

صید و عشق(1825 ) 

عروسی و تدفین (1826)

هانری سوم و دربارش (1829) 

ناپلئون بناپارت (1831 )

ریچارد دارلینگتون (1831 )

آنتونی (1831)

برج نسل (1832)

کاترین هوارد (1834)

کرامول و چارلز اول (1835)

ادموند کین (1836)

مارکیز دو برونی (1836 )

کالیگولا (1837 )

باتلیده (1839)

خانم بل -ایزل (1839)

کیمیاگر (1839)

لورنزینو (1842)

هالیفاکس (1842)

لوئی برنارد (1843)

ملاک دامبیکی (1843)

سیلواندر (1845)

کیش و مات (1846)

کنت هرمان (1849 )

شال سبز (1849 )

وصیت نامه ی سزار (1849 )

رمولوس (1854 )

اورستیا (1856 )

زندانی باستیل (1861 )

سایرآثار

آسکانیو (1843)

تاثرات سفر 

شوالیه دارمانتال 

تبعید شدگان 

ابولهول سرخ 

لارون مارکو 

چگونه نمایش نامه نویس شدم 

سه تفنگدار (1844)

قسمت دوم سه تفنگدار (1845 ) پس از بیست سال 

قسمت سوم سه تفنگدار (1847 ) ویکنت دوبراژلون 

خانم مونسورو (این کتاب تحت نام قبل از طوفان در ایران به ترجمه ی ذبیح الله منصوری منتشر شده است )

ملکه مارگو (1845) (این کتاب تحت نام قبل از طوفان در ایران به ترجمه ی ذبیح الله منصوری منتشر شده است)

کنت دو مونت کریستو (1845 -1846 )

جنگ زنان (1845 -1846 )

شوالیه دو مزون روژ(1846 )

ژورف بالسامو (1846 -1848)

پاسداران چهل و پنج گانه

گردنبند ملکه (1849 -1850)

لاله ی سیاه (1850 )

آنژ پیتو (1853)

سفید ها و آبی ها (1867)

.

نظرات (1)

چهارشنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 11:13 ب.ظ
دانیال
سلام. درخواست تبادل لینک دارم. من رو با نام فانتزی بوک(منبع تمام کتاب های فانتزی و وحشت) لینک کن و در قسمت نظرات سایتم بگو با چه اسم و آدرسی لینکت کنم. ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
آدرس سایت خودتو نداده بودی

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
 • کد نمایش افراد آنلاین